Święta tuż, tuż...

Gdy przychodzi grudzień, organizuję dzieciom zajęcia w tematyce Świąt Bożonarodzeniowych. Nie ograniczam się do jednych, czy dwóch - robię cały miesiąc w klimacie świątecznym. Aby nie było nudno, przygotowuję dużo materiałów, które urozmaicają ćwiczenie słownictwa i zwrotów. I muszę przyznać, że wątek świąteczny jest bardzo wdzięczny - można wykorzystywać symbole świąteczne do urozmaiconych zabaw.

W tym wpisie pokażę moje materiały DIY, które z łatwością można przygotować samemu. Ale też przygotowałam coś, co bardzo ułatwi organizację zajęć świątecznych - gotowe materiały do wydrukowania, wycięcia i zabawy.

1. Ubieranie choinki.

Przepis na zabawę jest bardzo prosty - siedzimy z dziećmi w kole, rozkładam wszystkie elementy wystroju choinki na dywanie, choinkę umieszczam w środku koła. Dzieci kolejno nazywają elementy i układają w dowolnym miejscu na choince.

W łatwiejszym wariancie sama nazywam poszczególne elementy, a dzieci kolejno biorą nazwaną rzecz i układają na drzewku.

Poniżej przedstawione są zdjęcia z moją ręcznie robioną choinką - prototyp z 2019 roku;-) Jako że sprawdził się fenomenalnie - stworzyłam dla Was gotowca do wydruku w Bibliotece plików.

Wskazówka.

Wydrukuj z pliku dwie małe choinki A4, albo jedną dużą A3 - dzięki temu przygotowane przeze mnie dekoracje będzie można lepiej rozmieścić na drzewku.

Przygotowane dekoracje wykorzystałam jeszcze w jeden sposób. Starsze przedszkolaki zaangażowałam do podawania liczb w języku obcym, a na zajęciach z 1 i 2 klasą ćwiczyliśmy liczbę mnogą.

2. Układanie bałwana.

Rozkładam na dywanie części bałwana w rozsypce, a dzieci po kolei nazywają jego części i układają w środku koła. Mogą to zrobić zgodnie z realnym wyglądem bałwana, bądź też zaszaleć i stworzyć niekonwencjonalne instalacje.

Można im utrudnić zadanie i schować wszystkie elementy przed ich wzrokiem - wtedy będą musiały przypomnieć sobie, co takiego można ułożyć.

3. Pranie ubrań Św. Mikołaja.

O mojej ekspresowej pralce DIY z gotowym szablonem do druku przeczytasz tutaj. Przygotuj też sznurek i małe drewniane klamerki.

Będziecie robić pranie ubrań św. Mikołaja, wkładając je do pralki. Następnie powtórzycie słownictwo rozwieszając na sznurku do prania.

Małe drewniane klamerki kosztują naprawdę niewiele. Polecam kupić, można z nich robić częsty użytek na zajęciach.

4. Głodny Mikołaj.

Ekspresowa zabawa do wykonania - potrzebna Ci będzie papierowa torba lub pudełko/karton. Skorzystaj z szablonu, który przygotowałam dla Ciebie - przejdź do Biblioteki i ściągnij Mikołaja. Przyklej do torby/pudełka, a następnie wytnij mu dziurę w buzi, zaznaczyłam ją czarnym kolorem. Teraz karmcie głodomora! Możecie karmić dekoracjami choinkowymi, możecie wykorzystać jakieś realne przedmioty, a może nakarmicie go dominem z poprzedniego postu? - zobacz tutaj.

Mój prototyp z ubiegłego roku to gotowa torba prezentowa z Mikołajem. Może też taką masz?

Jestem ogromnie ciekawa, który pomysł przypadł Ci najbardziej do gustu! Będzie mi miło, jeśli napiszesz w komentarzu.

Ho, ho, ho!;-)

06 grudnia 2020