Dzień Ziemi - zajęcia stacjonarne

1. Ekspresowy szczypiorek

Uważam, że zasadzenie cebulek jest cennym doświadczeniem. Prosta sprawa do wykonania, bo znajdziecie je w każdym warzywniaku (i nie tylko).

Szczypiorek jest o tyle wdzięczny, że na drugi dzień po wsadzeniu do ziemi puszcza zielone, a potem ekspresowo rośnie. Dzień po dniu, z łatwością zaobserwujecie zmiany, a na końcu tygodnia każdy będzie mógł dostać na kanapkę.

Świetna lekcja o tym, że warto troszczyć się o Ziemię, bo ona odwdzięczy się błyskawicznie.

2. Eksperyment z lodem

Zobrazuj dzieciom, co się wydarzy, gdy stopnieje lód na naszej planecie.

Na brzegu miski przyklej plastelinę i umieść na niej ludzika czy autko.

Wrzuć do miski kostki lodu, a następnie dolej letniej wody do wysokości lekko poniżej zabawek.

Wróćcie do eksperymentu po jakimś czasie i zobaczcie, że roztopiony lód (czyt. wyższa temperatura na świecie) = zalanie wielu obszarów.

Lód w kostkach dostaniesz w sklepie po drodze do pracy:)

3. Segregacja śmieci

Porozrzucaj "śmieci" w sali. A następnie spróbujcie je posegregować. Wytłumacz, dlaczego tak należy robić. Ku mojemu zaskoczeniu, 2 klasa SP wiedziała, że należy segregować, ale nie miała pomysłu, po co, co się dzieje z tymi posegregowanymi rzeczami.

Możesz wykorzystać do tego moją pacynkę niedźwiedzia polarnego wraz zaprezentowaną zabawą z okazji Dnia Niedźwiedzia Polarnego. Zobacz tu.

A pacynka czeka w Bibliotece plików.

4. Urocze rozsady

To jest śliczne, wdzięczne i przyjemne.

Pozbierajcie pestki ze wszystkich zjedzonych owoców, a potem wspólnie zasadźcie i przygotujcie dla nich urocze plakietki.

Sprawdziłam w zeszłym roku - wsadzając po 2-3 ziarenka, wyrosło 9/10, poza jedną gruszką. A pomarańcza po dziś dzień rośnie na parapecie.

5. Teatrzyk

Odpicuj mój kieszonkowy teatrzyk (instruktarz tutaj) i dostosuj go do Dnia Ziemi. Zamiast kwiatów czy owadów, przyczep do drewnianych patyczków śmieci! Ja swoje śmieci wycięłam z gazetki reklamowej.

17 kwietnia 2021