Social media
1. Ekspresowy szczypiorek
Uważam, że zasadzenie cebulek jest cennym doświadczeniem. Prosta sprawa do wykonania, bo znajdziecie je w każdym warzywniaku (i nie tylko).
Szczypiorek jest o tyle wdzięczny, że na drugi dzień po wsadzeniu do ziemi puszcza zielone, a potem ekspresowo rośnie. Dzień po dniu, z łatwością zaobserwujecie zmiany, a na końcu tygodnia każdy będzie mógł dostać na kanapkę.
Świetna lekcja o tym, że warto troszczyć się o Ziemię, bo ona odwdzięczy się błyskawicznie.
2. Eksperyment z lodem
Zobrazuj dzieciom, co się wydarzy, gdy stopnieje lód na naszej planecie.
Na brzegu miski przyklej plastelinę i umieść na niej ludzika czy autko.
Wrzuć do miski kostki lodu, a następnie dolej letniej wody do wysokości lekko poniżej zabawek.
Wróćcie do eksperymentu po jakimś czasie i zobaczcie, że roztopiony lód (czyt. wyższa temperatura na świecie) = zalanie wielu obszarów.
Lód w kostkach dostaniesz w sklepie po drodze do pracy:)
3. Segregacja śmieci
Porozrzucaj "śmieci" w sali. A następnie spróbujcie je posegregować. Wytłumacz, dlaczego tak należy robić. Ku mojemu zaskoczeniu, 2 klasa SP wiedziała, że należy segregować, ale nie miała pomysłu, po co, co się dzieje z tymi posegregowanymi rzeczami.
Możesz wykorzystać do tego moją pacynkę niedźwiedzia polarnego wraz zaprezentowaną zabawą z okazji Dnia Niedźwiedzia Polarnego. Zobacz tu.
A pacynka czeka w Bibliotece plików.
4. Urocze rozsady
To jest śliczne, wdzięczne i przyjemne.
Pozbierajcie pestki ze wszystkich zjedzonych owoców, a potem wspólnie zasadźcie i przygotujcie dla nich urocze plakietki.
Sprawdziłam w zeszłym roku - wsadzając po 2-3 ziarenka, wyrosło 9/10, poza jedną gruszką. A pomarańcza po dziś dzień rośnie na parapecie.
5. Teatrzyk
Odpicuj mój kieszonkowy teatrzyk (instruktarz tutaj) i dostosuj go do Dnia Ziemi. Zamiast kwiatów czy owadów, przyczep do drewnianych patyczków śmieci! Ja swoje śmieci wycięłam z gazetki reklamowej.