Social media

Zobacz

Co w trawie piszczy? - teatrzyk DIY

Co powiecie na wynurzające się zza trawy owady i pająki? Mam na to pomysł!


Ukrycie tych małych zwierząt za kępkami papierowej trawy daje superefekt: dzieci są bardzo zaangażowane, zgadują, wykrzykują różne pomysły.

Zafundujcie dzieciom ekscytujący moment niepewności, co tym razem wyskoczy!

 

 

1. Zastosowanie

Na wstępie podsunę kilka pomysłów na zastosowanie tego teatrzyku.

 

Nauka słownictwa

Jeśli dopiero startujecie z tematem owadów, użyjcie samych pacynek. Przedstawcie ich nazwy, dzieci będą je powtarzać za Wami. Zbyt dużo wrażeń (czyt. teatrzyk) może je nieco rozproszyć.

 

Zgadywanie

Jeśli dzieci przyswoiły słownictwo, niech same proponują, co tam się ukryło, a Wy wyciągajcie odpowiednie pacynki.

     *ProTip: możecie popełniać błędy i pytać, czy to jest na pewno ten owad, który wymieniły. Róbcie przy tym śmieszne miny - dzieci będą miały mnóstwo śmiechu.

 

Tak czy Nie

Pytajcie, czy ten owad, który wyłonił się zza trawy, nazywa się tak i tak. A dzieci muszą zdecydować - tak czy nie. Jeśli przygotowaliście wcześniej dla każdego dziecka plakietkę z napisem TAK/NIE (szablon w Bibliotece plików do wpisania odpowiednich haseł, klik) - jest to czas by zrobić z tego użytek.

 

Naśladowanie dźwięków

Część owadów wydaje charakterystyczny odgłos. Spróbujcie naśladować ich dźwięki. Samemu można się uśmiać, gdy przychodzi kolej na biedronkę... Co wymyślicie?

Na tym video -> https://www.youtube.com/watch?v=TecHb7noQwU się nie poddali! Grunt to z dystansem, ogranicza nas jedynie wyobraźnia;-)

     *ProTip: wykorzystajcie rzeczywiste odgłosy owadów z YouTube. Podrzucam link:

https://www.youtube.com/watch?v=k8mqhpmgl5E

Możecie ściągnąć ten plik (śmiało, jest to w pełni legalne, gdy wykorzystujecie to podczas swoich lekcji z dziećmi) i powycinać interesujące Was dźwięki.

    Strona do ściągania video z YT:

https://pobieracz.net/

    Strona zapewniająca możliwość edycji plików online:

https://online-video-cutter.com/pl/

 

Opisywanie cech charakterystycznych

Opiszcie kolory, ilość nóg, skrzydeł, co lubią jeść, czy gryzą. Najlepiej, gdy przy tym zobrazujecie to swoimi gestami, mimiką. Dzieci są naprawdę bystre. Dadzą radę!

 

2. Instrukcja

Przygotujcie:

- papierowe opakowanie po chusteczkach higienicznych,

- szpatułki drewniane (w aptekach 100 szt./6-7 zł),

- bibułę, ewentualnie zieloną kartkę,

- wizerunki owadów.

 

Krok po kroku:

1. Opakowanie chusteczek zużyć;-)

2. Puste opakowanie okleić pasami bibuły - każdy z pasów ponacinać nożyczkami do połowy szerokości, aby wyszła trawa. Tych luźnych fragmentów trawy nie smarować klejem. Trawa ma być puszysta, rozwiana;-) 

* ProTip: na samej górze można przykleić dodatkowo sztywną trawę z kartki papieru, aby dokładniej ukryć to, co w niej ukryliście.
 

 

3. Po oklejeniu bibułą, naciąć nożykiem/nożyczkami wierzch teatrzyku w kilku miejscach, w zależności od tego, ile planujecie wsadzić tam pacynek. Proponuję zrobić odrobinę mniejsze nacięcia i delikatnie wciskać patyczki - wsadzając je, każde z tych nacięć rozepchamy do optymalnej szerokości.

 

 

 

4. Przygotować pacynki. Obrazki zwierząt ze zdjęcia wycięłam z ogólnodostępnej kolorowanki o owadach - poszukajcie w Google darmowych projektów, które będą Wam pasowały wizualnie. Pamiętajcie, że w trawie możecie pochować również owoce, ubrania, zabawki, co tylko przyjdzie Wam do głowy. Myślę nawet, że spokojnie można tam ukryć potwory, czarownice i dynie, gdy przyjdzie czas na Halloween.

Wykorzystując różne pacyki, stworzymy sobie gadżet wielokrotnego użytku;-)

 

 

A od zaplecza prezentuje się tak;-)

 

 

Bardzo jestem ciekawa, jak Wasze wrażenia? Czy zdecydowaliście się stworzyć swój własny kompaktowy teatrzyk? A może przyszło Wam coś jeszcze do głowy?

 

Pozdrawiam serdecznie,

Asia

@uczewprzedszkolu

 

23 maja 2020
Dzisiaj opowiem o platformie i aplikacji Kidsview - czyli o moim mobilnym sekretariacie, który ułatwia mi (i rodzicom moich podopiecznych) życie. Serio🥳 Aplikacja pełni rolę dziennika obecności, działu księgowości oraz
1. Ekspresowy szczypiorek Uważam, że zasadzenie cebulek jest cennym doświadczeniem. Prosta sprawa do wykonania, bo znajdziecie je w każdym warzywniaku (i nie tylko). Szczypiorek jest o tyle wdzięczny, że na
5 marca to kolejna data w kalendarzu świąt nietypowych, na którą zwróciłam uwagę. Poniżej piosenki w dwóch wersjach językowych i szablon zęba do pobrania:-) Szablon zęba jest w Bibliotece plików