Social media

Zobacz

Święta online

Na pewno część z Was w tym roku prowadzi zajęcia w formie online. A że zbliżają się Święta bożonarodzeniowe, i ten temat należy ugryźć w wersji zdalnej. Przyznam się szczerze, że zajęcia świąteczne prowadzę od początku grudnia - ten temat wydaje mi się być niezwykle interesujący i można mnóstwo z niego wyrzeźbić. Poniżej znajdziecie moje pomysły na wprowadzenie klimatu świątecznego w zajęciach online.

 

Na samym początku chciałabym Was namówić, abyście spróbowały_li się przebrać na zajęcia online. Czapka mikołajowa, rogi renifera, świąteczne gadżety, lampki za plecami czy choinka - to sprawi, że będzie cieplej, weselej i wszystkim zapewni dużo radości.

 

1. Kolęda/piosenka świąteczna na start

Postanowiłam stworzyć taką minitradycję na swoich zajęciach online, że każde grudniowe spotkanie będzie rozpoczynać się piosenką świąteczną. Anglistom polecam szczególnie kanał Super Simple Songs z mnóstwem propozycji. "S-A-N-T-A" (klik), "Santa, where are you?", "10 little elves" czy "I'm a little snowman" to tylko kilka świetnych piosenek z tego kanału.

 

2. Świąteczne karaoke

Jeśli lubicie śpiewać i brakuje Wam tego na zajęciach zdalnych - nic straconego! Z łatwością znajdziecie całą masę świątecznych piosenek w formie karaoke. Ja bardzo lubię śpiewać z dziećmi w nieco ułatwionej wersji - otóż są nagrania, które najpierw prezentują poprawne brzmienie danego wersu piosenki, a potem pozostawiają ten właśnie wers do odśpiewania grupie, np. tu.

 

3. Świąteczna prezentacja

Rozpoczynając swoją przygodę online wiosną tego roku, praktycznie na każde zajęcia przygotowywałam prezentację. Korzystałam z bezpłatnego programu Canva. Jest to świetne rozwiązanie, ale bardzo czaso- i pracochłonne.

Po jakimś czasie udało mi się wpaść na stronę internetową Slideshare, gdzie publikowane są prezentacje na przeogromną ilość tematów. Serdecznie Wam polecam, zajrzyjcie. Nie korzystajcie jednak z jej wyszukiwarki, z nieznanych mi przyczyn nie wyszukuje poprawnie. Każdorazowo wpisujcie w Google temat, który Was interesuje, np. o Mikołaju - "Santa slideshare" i na pewno pojawi się kilka propozycji do wykorzystania, np. ta czy ta. A o świętach zobaczcie tu (słownictwo).

 

4. Gry i zabawy

Jest kilka stron, z których korzystam z wielką chęcią. Na marginesie dodam, że do łączenia się z dziećmi używam programu Zoom, który przewiduje możliwość przekazywania kursora dzieciom, tak więc mogą oni bezpośrednio dokonywać wyborów na komputerach/tabletach/telefonach. Jeśli Wasz program tego nie przewiduje, proście je, by werbalnie wybierały odpowiedzi, a Wy będziecie ją zaznaczać.

 

Wordwall

Znajdziecie tam mnóstwo gotowych gier na każdy temat. Nie musicie się logować, wystarczy, ze klikniecie w prawym górnym rogu "Społeczność" z lupką i wpiszecie, jaki temat Was interesuje.

Bywa jednak tak, że gra Wam się spodoba, ale podane w grze słowo/zwrot nie były przez Was przerabiane z dziećmi. Nie rezygnujcie z tej gry - jest na to sposób. Przycisk "Edytuj elementy" pozwala nam zmienić zabawę pod siebie. Wymagane jest zalogowanie.

Zobaczcie przykładowe gry świąteczne tu i tu.

 

Liveworksheets

Interaktywne plansze. Są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu dzieci się nie nudzą formatem. Można słuchać komputera, można zaznaczać, można wpisywać, przeciągać w odpowiednie miejsca. Wyszukiwać materiałów należy za pomocą wyszukiwarki u góry strony.

Przykładowo tu i tu.

 

Baamboozle

Darmowa platforma z grami z podziałem na drużyny. Po wciśnięciu w lewym górnym rogu "Games" przechodzimy do banku gier. Do wyboru są trzy opcje: graj, ucz się lub pokaz slajdów. Najczęściej korzystam z gry, podział na dwie drużyny. Gra polega na odsłanianiu kolejnych kafelków z numerem (u mnie drużyny podają numer pytania), następnie odpowiedź należy zakwalifikować czy była poprawna czy nie. Bardzo emocjonujące i angażujące. Zawsze:)

Przykładowo tu.

 

Genial.ly

Och, też fantastyczne źródło gier. W tym miejscu odsyłam Was do @igraszki_językowe na Instagramie, która przygotowała ciekawe i urocze interaktywne plansze do zabawy z dziećmi. Za darmo!

Zobaczcie poniżej, jak efektownie się prezentują.

 

6. Video w świątecznym klimacie

Bardzo polecam kanał YouTube "Steve and Maggie". Ich filmiki są świetne dla dzieci. Przejrzyste, czytelne komunikaty, ciekawa opowieść w tle, ogrom tematów do wyboru.

Zobaczcie tu.

 

7. Kolorowanka

Znajdźcie w Google kolorowankę w interesującym Was temacie. Następnie udostępnijcie ekran dzieciom oraz każdemu po kolei kursor. Zmieniając kolory mazaków, mówcie im polecenia - co mają odnaleźć i pokolorować. Zabawa jest fajna, dzieci zaangażowane. Bardzo często wykorzystuję dla sprawdzenia, czy zapamiętali już słownictwo z danego tematu.

 

8. Książka

Jeśli macie swoją ulubioną książkę świąteczną, zróbcie zdjęcia każdej stronie. Zgrajcie na komputer, udostępnijcie obraz dzieciom i odczytajcie ją w takiej formie. Dzieci będą dokładniej widziały obrazki, w porównaniu do trzymanej przez Was książki przed kamerką.

A jeśli wolicie gotową opowieść video dla dzieci - koniecznie zajrzyjcie tu. Krótkie (4-5 minutowe) historyjki z czytelnym przekazem.

 

Mam nadzieję, że choć trochę ułatwiłam Wam przygotowania do świątecznych zajęć online.

A jeśli jeszcze nie widziałyście_liście moich poprzednich wpisów o świętach, zajrzyjcie tu i tu.

 

Życzę samych cudownych lekcji!

Uściski,

Asia

 

12 grudnia 2020
Dzisiaj opowiem o platformie i aplikacji Kidsview - czyli o moim mobilnym sekretariacie, który ułatwia mi (i rodzicom moich podopiecznych) życie. Serio🥳 Aplikacja pełni rolę dziennika obecności, działu księgowości oraz
1. Ekspresowy szczypiorek Uważam, że zasadzenie cebulek jest cennym doświadczeniem. Prosta sprawa do wykonania, bo znajdziecie je w każdym warzywniaku (i nie tylko). Szczypiorek jest o tyle wdzięczny, że na
5 marca to kolejna data w kalendarzu świąt nietypowych, na którą zwróciłam uwagę. Poniżej piosenki w dwóch wersjach językowych i szablon zęba do pobrania:-) Szablon zęba jest w Bibliotece plików