Pogoda - dobry temat na każdą porę roku

Pogoda to wdzięczny temat, wbrew temu, co słyszy się w żartach;-) Dzieci z łatwością obserwują, jaka jest danego dnia i zmiany, jakie w niej zachodzą. Można dużo z nich wykrzesać w tym zakresie, więc materiały i zabawy, które tu załączam z pewnością Wam się przydadzą na zajęciach.

Zacznijmy od kart obrazkowych dotyczących pogody - do pobrania z Biblioteki (klik). Na ich podstawie możecie rozegrać wiele klasycznych zabaw (o tych klasykach wkrótce stworzę osobny wpis). Ale w tym poście chciałabym podsunąć Wam niesztampowe rozwiązania, które wzbudzą mnóstwo śmiechu i dziecięcej radości. Krótko mówiąc: efekt "wow!" wśród przedszkolaków gwarantowany;-)

1. Smyczki

Przyznam szczerze, że nie mogę pojąć, dlaczego ta zabawa wychodzi tak fenomenalnie i jest jedną z ulubionych w moich przedszkolnych grupach. Podejrzewam, że chodzi tu o to, że każde dziecko otrzymuje coś ode mnie i przez chwilę nosi na szyi coś wyłącznie dla niego. A co to takiego? Smyczka z obrazkiem pogodowym.

Piszę Wam o tym w pierwszej kolejności, bo za każdym razem i bez wyjątku okazuje się hitem. Może więc warto wypróbować.

Przygotowanie

Potrzebne będą smyczki. Zbieram od dawna (bo nic nie wyrzucam, haha), ale jeśli nie macie ich w takiej ilości, proponuję pociąć tasiemkę i w ten sposób zastąpić sobie smyczki. Smyczki są o tyle wygodne, że można w nich z łatwością wymieniać obrazki i stosować do różnych tematów.

Narysujcie/wydrukujcie miniobrazki pogodowe (w punkcie 3. podaję superlink z obrazkami), zróbcie dziurkę i przewleczcie tasiemki/smycze.

Przebieg

Dzieci otrzymują smyczki. Czy to przez losowe wyciągnięcie z worka, czy to Wy im rozdajecie. Nazywają, co dostały i zakładają na szyję. I to jest chyba ta magia:-)

Z takim ekwipunkiem możecie przeprowadzić wiele zabaw, m. in.:

- dzieci siedzą w kole i wstają na wspomnienie przez Was określonej pogody, następnie siadają, a Wy wywołujecie następne hasło. Koniecznie puśćcie w tle rytmiczną, przyspieszającą melodię, która nada coraz szybsze tempo zabawie, a na koniec zrobi niezłe zamieszanie;

- dzieci siedzą w kole, na wspomnienie określonej pogody, te, które posiadają taki obrazek wstają i muszą szybko zamienić się miejscem z innym dzieckiem o tej samej pogodzie;

- dzieci siedzą w kole, ustalacie z dziećmi, że mają wykonać określone ruchy, gdy dana pogoda zostanie wspomniana, np. na wspomnienie określonej pogody należy obiec dwa razy koło, czy zrobić 3 podskoki, czy wykonać obrót wokół własnej osi. Każda pogoda, co innego;

- zamarzanie. Przy włączonej muzyce i zbiorowym tańcu, na Wasze hasło dana pogoda musi zamarznąć i przestać się ruszać.

2. Spryskiwacz. Wiatraczek/suszarka dziecięca/suszarka. Blacha do ciasta.

O ludzie kochani. Tyle radości. Przynieście spryskiwacz i wiatraczek/suszarkę na zajęcia, a będziecie najfajniejszym punktem dnia dzieciaków;-)

Przygotowanie

Potrzebne będą:

- spryskiwacz do kwiatów,

- wiatraczek (5-10 zł ręczny, a ok. 25 zł na baterie - do dostania w sklepach spożywczych).

Przebieg

Za pierwszym razem zróbcie to z ukrycia - każcie dzieciom zamknąć oczy i popsikajcie całą grupę. Tyle śmiechu dawno nie słyszeliście:-) i oczywiście zapytajcie, jaka jest pogoda! Nie zapominajmy o walorach dydaktycznych;-)

To samo z wiatraczkiem (na zdjęciu powyżej w wersji manualnej i na baterie). Wiem, że istnieją także suszarki dziecięce, które wieją i szumią (szukajcie pod "suszarka dziecięca na baterie"), możecie również zaszaleć z prawdziwą suszarką. Powiem szczerze, że im bardziej wariackie pomysły przychodzą mi do głowy, tym lepiej się bawię, a ta moja frajda udziela się maluchom.

Ostatni pomysł na pogodowe szaleństwa - blacha do ciasta i pałeczka do uderzania. Po uderzeniu uzyskanie dźwięk podobny do grzmotu. Odgadnięcie burzy przyjdzie dzieciom z łatwością:-)

3. Obrazki od Marysi Bursche w piramidzie

Bardzo je polecam! W ogóle całą stronę Head Full Of Ideas www.fullofideas.pl

Obrazki mają taki format, który idealnie mieści się na kubeczkach papierowych (link do wpisu Marysi tutaj). Koniecznie kupcie sobie jeden zestaw kubeczków, koniecznie papierowy! Ja polecam te od Huhtamaki, które dostałam za ok. 8 zł w Auchanie. Są trwałe i mają taki fajny rant, który utrzymuje obrazek w odpowiednim miejscu.

Po wydrukowaniu obrazków, podklejeniu ich na sztywno i wycięciu, rozłóżcie rewersami na dywanie. Dzieci odkrywają kolejno obrazki pogodowe, nazywają obrazek i układają na denku kubka papierowego. Następne i następne. Na dole 6, potem, 5, 4, 3, 2 i na końcu 1. Wychodzi idealna, piękna piramida. Dzieci bardzo się starają, widzą bowiem wymierny efekt swojej współpracy.

4. Tęcza z bibułą

Miałam dorzucić jeszcze ten pomysł, ale nie spodziewałam się, że post się rozwlecze na tyle czytania. Tak więc tęcza z bibułą pojawi się osobno - i zachęcam Was do wykorzystania tej zabawy, bo sprawia dzieciom bardzo dużo frajdy i satysfakcji.

Post o tęczy jest tutaj.

Mam nadzieję, że wykorzystacie choć część z tych pomysłów! Trzymam kciuki, zaszalejcie! Obiecuję dobrą zabawę<3

Do usłyszenia!

02 września 2020