Cudowny temat o tęczy - wyciskamy z niej maksimum!

Nie mam wątpliwości, że wszyscy kochamy tęczę. Od dziecka wypatrujemy jej na niebie, gdy tylko Słońce zaświeci podczas deszczu. Jest magiczna, piękna i naprawdę niezwykła. Wykorzystajcie zatem ten tęczowy motyw na zajęciach i zorganizujcie kilka tematycznych zabaw.

Pierwsza sprawa: wykonajcie piękną tęczę - moja składa się z białej papierowej chmury i wyciętych pasków gładkiej bibuły, odpowiadających kolorom tęczy. Ja byłam uczona, że kolory kończą się na fioletowym, ale wiem, że niektórzy wymieniają jeszcze różowy. Zróbcie taką, jaka Wam będzie odpowiadać. I ten gadżet wykorzystujcie podczas zajęć. Jak? Zerknijcie do filmiku poniżej.

1. Tęczowa piosenka

W Internecie znajdziecie mnóstwo tęczowych muzycznych propozycji. Jednakże grzebiąc w czeluściach YT nie udało mi się odnaleźć piosenki, która spełniałaby moje oczekiwania. Wobec powyższego, co często się zdarza, postanowiłam stworzyć własną piosenkę - łatwą do zapamiętania, rymowaną, ze znaną linią melodyczną i odpowiadającą temu, czego uczę dzieci. I tak oto powstała piosenka tęczowa do melodii "Twinkle, twinkle little star".

Rainbow, rainbow above my head

Tell me what colours do you have?

Red and orange, yellow, green,

Blue and purple I can see.     *ewentualnie Blue and purple and there's pink.

Rainbow, rainbow above my head

Tell me what colours do you have?

2. Najpiękniejszy trening kolorów

Tęcza to idealny powód do przećwiczenia kolorów z dziećmi! Mam taki sposób - tęczę, którą tu wrzucam KLIK, laminuję, tnę kolor po kolorze, a na końcu podklejam do kartonu rzepem. Dzieci muszą sobie przypomnieć, jakie kolory występują w tęczy i wymienić je po kolei. Każdy wymieniony kolor należy ułożyć w odpowiednim miejscu.

W filmiku powyżej macie cały instruktarz krok po kroku.

A drugi fantastyczny sposób, na który ostatnio trafiłam w sieci na Instagramie @kreatywnietu i trochę przerobiłam, polega na przyczepieniu klamerek do prania do kartonowej chmurki i doczepiania kolejnych kolorów tęczy - czy to bibuły, czy tasiemek. Zobaczcie, jak pięknie się to prezentuje.

Ja wykorzystałam do tego sztywny papier po starych dyplomach;-)

3. Przypomnienie zjawisk atmosferycznych

W Bibliotece plików macie wrzucone karty obrazkowe do tematu "Pogoda". Powtórzcie wszystkie zjawiska, ale połóżcie nacisk na te, których jednoczesne występowanie może sprawić, że pojawi się tęcza.

4. Tęcza DIY

Ukochany etap. Poświęcam na to całe 20- lub 30-minutowe zajęcia, w efekcie czego powstaje tęcza dziecięcej roboty do zabrania do domu. Będzie podobna do Waszej - biała chmurka + paski bibuły.

Jak widzicie, moja tęcza z głównego zdjęcia jest duża. Z dziećmi robiłam mniejszy format - kartkę A4 składałam na cztery, następnie wycinałam kształt chmury. Jeśli wytniecie sobie chmurki wcześniej, będziecie mieć spokojniejszą głowę i więcej czasu podczas zajęć.

Dzieci otrzymują chmurki i muszą wymienić pierwszy kolor tęczy. Bierzecie rolkę bibuły, odcinacie ok. 0,5 cm-1 cm pasek rolki, a następnie dzielicie na mniejsze, rozdając na bieżąco dzieciom. Brzmi czasochłonnie, ale ja wyrabiałam się nawet podczas 20-minutowych zajęć z 3-latkami. Tempo trzeba trzymać, to fakt, ale warto, warto, WARTO! Ten błysk w oczach dzieci wynagradza każdy trud:-)

Powtarzacie czynność z każdym następnym kolorem, a w międzyczasie maźnijcie im pasek kleju na odwrocie chmurki. Starsze dzieci na pewno poradzą sobie same z klejeniem, ale tym młodszym trzeba to nieco ułatwić.

I co? Tęcze gotowe!<3 Cała grupa macha nimi zadowolona, wyśpiewując Waszą piosenkę. Jeśli będziecie mijać się z dziećmi i ich rodzicami w szatni, będziecie mieli okazję przekonać się, ile to dla nich znaczyło. To wzruszające, gdy słyszy się swoją piosenkę i te tęczowe chmurki fruwające w rękach dumnych dzieci.

Namówiłam Was? Cu-do-wnie! Niech zatem będzie tęczowo!

Do usłyszenia,

03 września 2020