Social media

Zobacz

Uczę liczyć z biedronką!

Biedronka to idealne zwierzę do ćwiczenia liczenia! Kropki na jej grzbiecie dadzą nam możliwość trenowania liczb z dziećmi. W poniższym wpisie pokażę Wam, jak wykorzystuję biedronkowe materiały, no i oczywiście mam coś dla Was - biedronkowe gotowce:)

 

1. Duża biedronka

Swoją biedronkę zrobiłam z czerwonego papierowego talerzyka, do którego dokleiłam głowę i wycięłam kropki do układania. Dla Was mam wersję ekspresową - wydrukujcie ją sobie na czerwonej kartce papieru technicznego, bądź na białej i pokolorujcie (do pobrania z Biblioteki plikow, klik).

Jak ją wykorzystać? Oto moje propozycje.

Kropki

Wytnijcie kropki z czarnego bloku technicznego i macie gotowy materiał do ćwiczenia liczb z dziećmi. Po kolei dzieci układają tyle kropek na biedronce, ile im powiecie, licząc na głos same lub z całą grupą.

Możecie wykorzystać do tego karty z zapisanymi liczbami, stworzenie tego zajmie Wam chwilę. Potnijcie kartkę A4 na na mniejsze, a na nich zapiszcie 1, 2, 3 itd. Dzieci losują kartę i muszą tyle kropek ułożyć na biedronce.

Biedronka i marker zmazywalny

Bardzo lubię ten patent - laminujecie dużą biedronkę, a wraz ze szmatką i markerem zmazywalnym macie cudowny gadżet na zajęcia.

Kilka wariantów:

a) Na Wasze polecenie dzieci będą rysować markerem odpowiednią ilość kropek. Zmazują szmatką i podają dalej.

b) Malujecie kropki sami i mówicie ile ma zostać. Zdecydowanie dla starszych, umiejących odejmować.

c) Na ciele biedronki wypisujecie wszystkie liczby: 1, 2, 3 itd. Biedronka wędruje od dziecka do dziecka, a Wy mówicie, który numer mają zmazać. Zmazują i podają dalej.

2. Biedronkowe memo

Przygotowałam arkusz do wydrukowania, mieści się na nim 9 biedronek z "pustymi" skrzydłami. Do Was należy decyzja, czy narysujecie na nich kropki czy numerycznie 1, 2, 3. Koniecznie podklejcie biedronki jakimś kolorowym papierem (ja używam do tego bloku technicznego w jednakowym odcieniu dla wszystkich biedronek, lub papieru do pakowania prezentów). Podzielcie grupę na drużyny i będą starali się odkryć jak najwięcej par.

Do ściągnięcia tutaj.

 

3. Biedronkowe domino

Ponownie wykorzystajcie arkusz z biedronkami i stwórzcie z niego domino. Mogą być numery 1, 2, 3, mogą to być kropki. Może dla ułatwienia użyjecie różnych kolorów? Zwróćcie uwagę, ile lat mają Wasze dzieci. Jeśli są to maluchy, pokolorujcie skrzydła na pasujące do siebie kolory, aby dopasowywanie poszło im łatwiej - zarówno liczba kropek, jak i kolor skrzydeł będzie wskazywał na dopasowanie.

 

4. Biedronkowe DIY

Arkusz z biedronkami przyda się jeszcze do dziecięcego DIY. Możecie rozdać dzieciom biedronki i polecić, by pokolorowały je na odpowiednie kolory, bądź narysowały odpowiednią ilość kropek, napisały liczbę.

Ja przygotowywałam z nimi biedronkowe zegarki/bransoletki. Niezbędne do tego są papierowe cienkie paski, które będą obręczą wokół dziecięcego nadgarstka. Dzieci zaprojektują biedronki wg Waszych wskazówek, a następnie przykleicie im je do pasków, które będą mogły założyć na rękę, a po ich sklejeniu - efektowna pamiątka z zajęć gwarantowana!

To jak, namówiłam Was na biedronkowe zajęcia? Czy macie może jakieś swoje biedronkowe patenty?

Do usłyszenia!

Asia

 

03 sierpnia 2020
Dzisiaj opowiem o platformie i aplikacji Kidsview - czyli o moim mobilnym sekretariacie, który ułatwia mi (i rodzicom moich podopiecznych) życie. Serio🥳 Aplikacja pełni rolę dziennika obecności, działu księgowości oraz
1. Ekspresowy szczypiorek Uważam, że zasadzenie cebulek jest cennym doświadczeniem. Prosta sprawa do wykonania, bo znajdziecie je w każdym warzywniaku (i nie tylko). Szczypiorek jest o tyle wdzięczny, że na
5 marca to kolejna data w kalendarzu świąt nietypowych, na którą zwróciłam uwagę. Poniżej piosenki w dwóch wersjach językowych i szablon zęba do pobrania:-) Szablon zęba jest w Bibliotece plików