Social media

Zobacz

Jak dobrze zacząć zajęcia?

Początek roku szkolnego bywa stresujący - nic dziwnego! Powrót po wakacjach, nowy rozkład dnia, często nowe dzieci - jak tu dobrze się zaprezentować? Jak zachęcić dzieci do zabawy? Przecież one też są pełne niepewności i ciekawości zarazem. Przeczytaj moje propozycje na start zajęć z dziećmi - może pomogą Ci zaplanować swoje pierwsze zajęcia?

Są to moje sprawdzone pomysły. Przetestowałam je we wszystkich grupach przedszkolnych (a nawet wczesnoszkolnych) - zerknij i wykorzystaj je na swój sposób!

 

1. Powitanie

Plakietki pomysł 1

Na start wykorzystuję dwie plakietki z przywitaniem i pożegnaniem. Kilkakrotnie powtarzam z dziećmi słowa na nich zapisane, podnosząc odpowiednie wyrażenia. Oczywiście mowa ciała jest tutaj nieoceniona i trzeba zaprezentować ruch na powitanie i pożegnanie. Możecie ustalić z dziećmi Wasze własne systemy machania:) Jeden oznacza to, a drugi tamto. A machaliście już kiedyś jak królowa angielska? Albo miss świata? A jak machałby robot?

Plakietki pomysł 2

Plakietki trzymam w dłoniach, słowami do dołu. Unoszę naprzemiennie, a dzieci wypowiadają hasła na nich zawarte. Raz szybciej, raz wolniej, kilka razy na przemian, a potem niespodziewanie - kilka razy to samo pod rząd. Będzie trochę pomyłek, będzie trochę śmiechu:) A co, gdy podniesiecie dwie jednocześnie? Ubaw gwarantowany:) Nie zapominajcie tylko o mimice, zaskoczeniu, przerysowanych reakcjach - dzieci to uwielbiają!

W Bibliotece plików wrzuciłam szablon plakietek - możecie go ściągnąć, wydrukować, a następnie przymocować do szpatułek/patyczków. Dwie pozostawiłam puste w środku, abyście mogli wszyscy je zastosować, niezależnie od języka, którego uczycie. A dwie kolejne to wariant angielski - skoro jest Was tu najwięcej, korzystajcie śmiało!

     *ProTip: dobrze jest wypisać plakietki w dwóch różnych kolorach, ponieważ dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, będą kojarzyć dane słowo z kolorem. Ułatwcie im to.

Plakietki pomysł 3

Jeśli nie macie obaw, że biegające dzieci, to tykająca bomba - proponuję wariant 3. Na środku sali zaznaczcie punkt zbiorczy dla wszystkich dzieci. Ja uwielbiam zaznaczać taśmą malarską, bo łatwo się odkleja i nie pozostawia klejących pozostałości. Ale równie dobrze może być to jakiś pluszak, ringo, hula-hop czy symbol na dywanie. Na jednym końcu sali umieszczacie plakietkę witającą, na drugim - żegnającą. Gromadzicie dzieci w punkcie zbiorczym i potem na odpowiednie hasła dzieci muszą dobiec do odpowiedniej plakietki. Może być to zabawa na odpadanie, może na punkty, a może po prostu na rozgrzewkę. Gdy tych dzieci macie dużo - proponuję, by podzielić je na mniejsze grupki.

Plakietki do pobrania są w Bibliotece plików - klik!

 

2. Obrazki symbolizujące przywitanie, pożegnanie

Kolejny gotowiec do pobrania - obrazki, z których bez problemu uda się dzieciom odczytać, czy się witacie, czy żegnacie. Słoń przodem i tyłem załatwia całą robotę:) do pobrania tu

     *ProTip: Wykorzystajcie je również w połączeniu z plakietkami! Wybierzcie po dwie osoby do obrazków i do plakietek, rozstawcie w sporej odległości, i na hasła przywitania/pożegnania, mają szybko dopasować je do siebie.

     *ProTip2: Wariant siedzący i bardziej stateczny: pokazujecie kolejno obrazki słoni i pytacie: co może mówić ten słoń, a co ten drugi? Albo mylicie się, dopasowujecie błędnie, dzieci się śmieją i muszą Was skorygować.

3. Piosenka

Podejrzewam, że na YouTube znajdzie się piosenka przywitaniowa/pożegnaniowa w każdym języku. Jeśli mamy tu anglistów, polecę od siebie "See you later, alligator" ze strony Super Simple Songs. Miła dla ucha, superłatwa do pokazania i rymowana. Cóż więcej chcieć?:) Poza tym mam fajny sposób na jej wprowadzenie - dajcie znać, czy ktoś sobie życzy:) i koniecznie pokazujcie w trakcie odpowiednie ruchy. Nagrać Wam video?

 

4. HIT! Karty do liska

Jeśli jeszcze nie zapisaliście się do mojego newslettera, to teraz serdecznie Was zachęcam. Moja ostatnia dzisiejsza propozycja została szeroko opisana w eBooku, który do Was wysyłam w prezencie za subskrypcję. Powiem Wam tyle: najlepsza gra, domowej roboty, sukces gwarantowany. Dzieci od maluchów do 3 klasy szkoły podstawowej uwielbiają w nią grać! Serio! A najważniejsze, że jest bardzo uniwersalna - wykorzystacie ją na pewno wielokrotnie, czy to ćwicząc przedstawianie się, czy wiek, czy emocje... To co, namówiłam Was? Zapraszam, klik!

03 sierpnia 2020
Dzisiaj opowiem o platformie i aplikacji Kidsview - czyli o moim mobilnym sekretariacie, który ułatwia mi (i rodzicom moich podopiecznych) życie. Serio🥳 Aplikacja pełni rolę dziennika obecności, działu księgowości oraz
1. Ekspresowy szczypiorek Uważam, że zasadzenie cebulek jest cennym doświadczeniem. Prosta sprawa do wykonania, bo znajdziecie je w każdym warzywniaku (i nie tylko). Szczypiorek jest o tyle wdzięczny, że na
5 marca to kolejna data w kalendarzu świąt nietypowych, na którą zwróciłam uwagę. Poniżej piosenki w dwóch wersjach językowych i szablon zęba do pobrania:-) Szablon zęba jest w Bibliotece plików